Харчування під час вагітності

Автор admin Дата: 13-12-2015, 06:19 Категория: Вагітність і пологи
Харчування під час вагітності

 Зміст:

 Харчування під час вагітності - це харчування внутрішньо утробного плоду, тому що як відомо, дитина харчується за рахунок організму матері. Для його розвитку потрібний кисень, білки, жири, вуглеводи, солі, вітаміни та інші речовини, які в зростаючій кількості надходять з материнського організму. Непотрібні продукти обміну речовин плоду в свою чергу надходять у кров матері.

 

 Харчування під час вагітності вимагає суворого контролю за тим що і скільки з'їдає жінка. Під час вагітності навантаження на організм жінки збільшується і викликає його перебудову. Змінюються нервова система і залози внутрішньої секреції, у зв'язку з чим значно змінюється обмін речовин. Активніше засвоюються ферменти, одночасно збільшується кількість вуглекислоти, азотистих сполук та інших речовин, що підлягають виведенню з організму. Своєрідне зміна відбувається в білковому обміні. Зокрема, в організмі жінки накопичується азот, який у міру зростання витрачається на зростання самої матки та молочних залоз, на побудову плоду. Частина білків залишається у вигляді запасу, потрібного при годуванні дитини. Глікоген (продукт вуглеводного обміну) у процесі вагітності відкладається в печінці, м'язах матки, плаценті. Вуглеводи з організму матері через плаценту переходять до плоду у вигляді глюкози. Вони витрачаються і під час пологів, як енергетичний матеріал. Під час вагітності солі кальцію йдуть на побудову кісткової системи плода. Від матері до плоду переходять залізо, калій, натрій, магній, хлор, кобальт, мідь і інші мікроелементи. Залізо як складова частина гемоглобіну накопичується в печінці і селезінці плода, а при недостатності його у вагітної розвивається анемія у вагітних (недокрів'я). Тому правильне харчування під час вагітності - це запорука здоров'я не тільки майбутнього малюка але й здоров'я матусі.

Раціон харчування

 Зміни в організмі впливають на вагу вагітної , який протягом дев'яти місяців вагітності прогресивно збільшується. Це зумовлено зростанням самого плоду, матки та молочних залоз, освітою і збільшенням обсягу навколоплідної рідини, загальної маси крові. Важливо знати нормальну надбавку ваги за тиждень (іноді віна може бути різко збільшений). Збільшення маси крові починається в перші місяці і триває до 7-8 місяців. Обсяг циркулюючої крові до кінця вагітності зростає на 35-40, а еритроцитів на 15-20 %. Все це висуває великі вимоги і до серцево-судинній системі. Межі серця збільшуються вліво, частішає пульс, у деяких жінок відзначається підвищення кров'яного тиску.

Раціон харчування для вагітних

 Раціон харчування 

 Для вагітних повинен включати продукти багаті тваринним білком: молоко, кисле молоко, кефір, сир, яйця, риба, м'ясо, а також продукти, що містять рослинний білок: крупи, овочі, боби, горох.

Харчування під час вагітності не повинно особливо відрізнятися від звичайного меню, до якого звикла жінка. Однак кількість їжі в цей час необхідно дещо збільшити і приймати її малими порціями 4-5 разів на день.

 

 Категорично забороняється все гостре, солоне, кисле, всякого роду копчення і консерви.

 М'ясо корисніше вживати у вареному, а не смаженому вигляді, а в другій половині вагітності скоротити до двох-трьох разів на тиждень.

 З жирів рекомендуються найбільш легкозасвоювані, що містять вітаміни: вершкове масло, жовток, яйця, риб'ячий жир. Бараняче сало засвоюється важко, свиняче не містить вітамінів . Тому не слід користуватися ними в приготуванні їжі.

 Раціональне харчування

Раціональне харчування важливо ще й тому, що нерідко розвиваються запори у вагітних.  Функцію кишечника потрібно регулювати прийомом грубої їжі, зокрема, чорного хліба (до 600 г) або каші, компоту, фруктів, молочних продуктів (молоко, кисляк, сметана, сир і т. п.). Кишечник має діяти завжди в певну годину, найкраще вранці. Якщо вагітна дотримується дієти і режим, кишечник зазвичай функціонує самостійно. У тих випадках, коли нормальна діяльність кишечника порушується, ставлять очисні клізми з кип'яченої води кімнатної температури або масляні (100 г кип'яченого рослинного масла), приурочивши їх до звичного годині дії кишечника.

 Застосування проносних небажане. Рідина дозволяється вживати в кількості 5-6 склянок на день, включаючи супи.

Щоденне харчування при вагітності

При зміні смаку жінка в перші місяці вагітності може дозволити собі в невеликих кількостях гостре або солоне (оселедець, ікру, квашену капусту, солоні огірки і т. д.).

 У другій половині вагітності слід дотримуватися переважно молочно-рослинної їжі і різко обмежувати себе в кухонної солі, так як між водним і сольовим обмінами існує тісний зв'язок. Затримка води в організмі знаходиться в залежності від надмірного вмісту солі, що викликає набряки у вагітних , помітні насамперед на ногах. Такий набряк може бути виявлений лікарем, якщо в тканинах затримується 5-6 л і більше рідини.

 При нормально протікає вагітності рідини в організмі жінки накопичується більше, ніж зазвичай, що необхідно для розвитку плода. Тому після пологів, коли організм жінки починає наближатися до свого звичайного стану, вона порівняно швидко втрачає і вагу. Надлишок рідини в цей період посилено виділяється з сечею (часте сечовипускання).

Щоденне харчування при вагітності

 Кожен день при вагітності вам рекомендується вживати:

200гр зернових продуктів , що відповідає одному з пунктів:

 • 6 скибочок хліба;
 • 1/2 склянки вареного рису, макаронів або зернових;
 • 6 невеликих млинців.

Овочі в обсязі 2, 5 чашок , що відповідає одному з пунктів:

 • 2,5 чашки овочевого соку;
 • 5 чашок сирої зелені;
 • 3 середніх картоплини.

Фрукти в обсязі 2 чашок , що відповідає одному з пунктів:

 • 2 чашки фруктового соку 100%;
 • 2 апельсина, яблука або банана;
 • 4 чашки сухофруктів.

3 чашки молочних продуктів , що відповідає одному з пунктів:

 • 3 чашки йогурту;
 • 150 гр сиру.

150-175 гр білків , що відповідає одному з пунктів:

 • 1.5 чашки вареної квасолі;
 • 200 гр м'яса, риби або птиці;
 • 5 яєць;
 • 2 склянки горіхів.


Читайте також:
Реклама
Залиште, будь-ласка, свій коментар!

Меню

Реклама

Приєднуйтеся до нас

Система Orphus